Як працюють Центри безпеки на Донеччині: враження Любашівського селищного голови

З 19 по 22 листопада 2018 року відбулася навчальна поїздка представників Одеської та Херсонської областей у Донецьку область з метою вивчення досвіду створення та діяльності Центрів безпеки громадян. Візит був організований за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Одеського Центру розвитку місцевого самоврядування.

Як розповів Любашівський селищний голова Геннадій Павлов, знайомство з Донеччиною розпочалося з круглого столу. Про стан децентралізації в регіоні гостям розповів Максим Ткач, радник з питань децентралізації Донецького Центру розвитку місцевого самоврядування.

Далі відбулася презентація обласної програми зі створення Центрів безпеки громадян, яку цікаво та професійно представили Віктор Вітовецький, начальник управління організації цивільного захисту обласного управління ДСНС, Наталія Красківська, спеціаліст з соціальної мобілізації громад ПРООН, Олександр Агулов, завідувач сектору інфраструктурного розвитку ОТГ Донецької області.

Ознайомитися з роботою Центрів безпеки представники поїздки відправилися в Лиманську, Миколаївську, Черкаську, Іллінівську та Шахівську ОТГ.

Лиманська ОТГ стала першою громадою в Україні, де в 2016 році відкрили Центр безпеки. Місто розділене залізницею на дві частини, переїхати з однієї в іншу займає багато часу, а під час надзвичайних ситуації, особливо пожеж, кожна хвилина дорогоцінна. Саме тому тут вирішили збудувати Центр безпеки в південній частині, тому що пожежна частина ДСНС знаходиться в північній.

Оскільки до складу делегації увійшли керівники громад, які займаються,зокрема, і питаннями цивільного захисту населення, їх насамперед цікавила безпосередня робота Центру безпеки, статутні документи, проектні рішення та інші.

У Миколаївській ОТГ Центр безпеки відкритий за іншим принципом. Тут не стали будувати новий об’єкт, а кошти з обласного бюджету спрямували на капремонт та посилення потужності діючої пожежної частини. В арсеналі даного підрозділу мають власну техніку – пожежні автівки.

“На мою думку, такі зустрічі є актуальними, дієвими та потрібними, особливо для новостворених ОТГ. Зокрема, для мене було цікавим, як налагоджена взаємодія з органами ДСНС, реагування на виклики, специфікація роботи, організація побуту рятувальників під час несення варти, чи виправдовує витрати, які аспекти треба врахувати при відкритті в своїй громаді такого об’єкту, щоб урахувати досвід та уникати можливих проблем чи помилок.  Дані зустрічі дали змогу подивитись на різні моделі роботи Центрів безпеки, обрати найзручніші для потреб своєї громади, повчитися у колег. Під час перебування в Донецькій області учасники ознайомилися не тільки з Центрами безпеки громадян, але й мали можливість поспілкуватися з колегами по іншим «болючим» питанням ОТГ, обмінятися досвідом організації роботи. Хочу щиро подякувати організаторам навчальної поїздки, особливо директору Одеського ЦРМС Юлії Молодожен за змістовні зустрічі”, – зазначив Геннадій Павлов.